JSW Dzieciom

Jesteśmy dumni,
że możemy pomagać!

Warsztaty artystyczne, wyjazdy edukacyjne, akcje wolontariackie pracowników JSW, sprzęt dla uzdolnionej młodzieży, to tylko kilka z aktywności, jakie Jastrzębska Spółka Węglowa organizuje dla dzieci i młodzieży w ramach programu JSW Dzieciom.

Przyjaciel dzieci

Kierując się zasadą, że pomoc kierowana jest tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – szczególną opieką JSW otoczyła wychowanków jastrzębskiego domu dziecka.

Dzięki wsparciu JSW dzieciaki z jastrzębskiego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego do końca roku mają zagwarantowane cztery wyjazdy edukacyjno-rozrywkowe w różne miejsca Polski.

Dzieci w fotelu prezesa

W czerwcu 2018 roku dzieci odwiedziły siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie miały okazję wcielić się w role prezesów Spółki, rozsiąść się w ich fotelach i przeprowadzić krótkie spotkania z pracownikami.

Dzieci spotkały się z Jolantą Gruszką, zastępcą prezesa ds. handlu, Tomaszem Śledziem, zastępcą prezesa ds. technicznych oraz Arturem Dyczko, zastępcą prezesa ds. strategii i rozwoju.

Prezesi zdradzili dzieciom sekrety zarządzania dużą firmą i odpowiedzieli na mnóstwo dociekliwych pytań. Jak przystało na gościnnego gospodarza, Prezesi odstąpili gościom swoje prezesowskie fotele… a nawet całe gabinety. Były też prezenty, słodycze, a na koniec wspólny obiad.

Warsztaty grafitti

Warsztaty graffiti to widowiskowa impreza. Zorganizowaliśmy je wspólnie z firmą NIETAK, która posiada długoletnie doświadczenie w malowaniu artystycznym murali.

Efekty wspólnej pracy można oglądać przed główną siedzibą Spółki. Prowadzone warsztaty graffiti składały się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej.
Dzieci zapoznały się z najważniejszymi terminami z zakresu sztuki ulicznej oraz technik malarstwa artystycznego. Uczestnicy warsztatów obejrzeli przykładowe malowidła oraz poznali historię graffiti.
Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzymał spreje do malowania i wspólnie z profesjonalistami stworzyli ogromne malowidło na przenośnej płycie OSB, które zostało przewiezione do domu dziecka.

Drukarki 3D dla szkół

Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała uczniom szkół z Knurowa, Ornontowic, Gdańska i Jastrzębia-Zdroju profesjonalne drukarki 3D oraz ufundowała specjalistyczne szkolenia dla dzieci i nauczycieli.

Nowoczesne urządzenia 3D polskiej firmy SKRIWARE pozwalają drukować wielowymiarowe modele przestrzenne. Uczą kreatywności, przedsiębiorczości i nowoczesnej technologii.

Dzieci i młodzież do których trafiły profesjonalne drukarki, mają ogromną szansę na rozwijanie interdyscyplinarnych umiejętności poprzez proces projektowania, budowania i programowania robotów.

Książka z rysunkami dzieci

Wspólnie z uczniami klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Jastrzębiu-Zdroju powstała książeczka o JSW i górnictwie pt. „Czy wyobrażasz sobie świat bez węgla?”

Książeczka w prostych słowach opowiada o branży i przełamuje krzywdzące stereotypy. Wspólne dzieło pracowników i uczniów trafiło już do szkół, przedszkoli, jest również rozdawane podczas różnego rodzaju imprez.

W szkołach znajdujących się na terenach, gdzie JSW prowadzi swoją działalność, planowane są również warsztaty, konkursy i pokazy edukacyjne.