Projekty

Konkurs dla szkół

od 5 listopada 2018 r. do 18 stycznia 2019 r.

Konkurs na kampanię edukacyjną w Twojej szkole!

Jeśli chcecie wygrać dla swojej szkoły naukowe SHOW najbardziej zwariowanych naukowców ekipy Pana Korka, bilety do kina oraz wiele innych nagród – weźcie udział naszym niezwykłym konkursie! Wygrywa aż 6 szkół w regionie!

Czy Twoja szkoła jest już reprezentowana w konkursie?!
Nie zwlekajcie! Bardzo atrakcyjne nagrody!


 

Konkurs „Kampania ekologiczna Kopalni Wiedzy!” skierowany jest do młodzieży szkolnej w wieku 7-15 lat ze szkół Jastrzębia-Zdroju, Pawłowic Śląskich, Knurowa, Ornontowic, Suszca.

To ciekawa zabawa dla młodych ludzi, która pobudzi ich wyobraźnię, wymaga odwagi oraz wyróżnia się formą od zwykłych, „typowo szkolnych” konkursów merytorycznych.

Cel

Celem konkursu jest promowanie proekologicznych postaw wśród lokalnych społeczności, np. podniesienie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów, elektrośmieci, oszczędzania energii oraz zmniejszenia zużycia wody w gospodarstwach domowych

Zadanie

Uczniowie mają za zadanie przeprowadzić akcję informacyjną w swojej lokalnej społeczności: szkole, na osiedlu, w parku, klubie, centrum handlowym itp. dotyczącą jednego, wybranego z listy tematu.

Zanim to nastąpi zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi oraz sięgnięcie do fachowej literatury, stron internetowych Ministerstwa Środowiska, Urzędów Miast oraz innych rzetelnych źródeł. Podstawowe informacje prześlemy Wam także my – razem ze zgłoszeniem do konkursu.

Zasady

Z jednej szkoły można zgłosić do konkursu aż 5 zespołów liczących maksymalnie 30 uczniów.
Zespół opracowuje a następnie samodzielnie realizuje swoją akcję informacyjną na jak największą skalę. Możecie zaangażować lokalne media, samodzielnie przygotować i rozdać mieszkańcom ulotki, czy też zaskoczyć nas zupełnie nowym ciekawym pomysłem! Będziemy oceniali treści merytoryczne, pomysł i wykonanie, waszą kreatywność i ciekawe formy, zasięg oraz rzetelnie wykonany raport z akcji.

Kilka podpowiedzi

Aby jeszcze bardziej Was zachęcić podsuwamy kilka naszych pomysłów na realizację takiej akcji:

Fotoreportaż nawiązujący do tematu akcji i wystawa fotografii w szkole/ klubie osiedlowymEko filmik i jego udostępnianie na YouTubie i Facebooku, zapraszanie znajomych do oglądania i udostępniania

Eko Flashmob w jak najbardziej ruchliwym miejscu, publikacja relacji w formie filmiku w mediach społecznościowych

Eko rzeźby/instalacje z wykorzystaniem kartoników i ich prezentacja/wystawa w szkole lub w innym licznie odwiedzanym miejscu

Przedstawienie teatralne wystawiane w szkole

Numer ekologicznej gazetki szkolnej dystrybuowany wśród uczniów i mieszkańców

Akcja ekologiczna z ulotkami i plakatami oraz happeningiem w miejscu często odwiedzanym przez mieszkańców

Przeprowadzenie lekcji przez młodzież w innych klasach tej samej szkoły…

Napisanie i skomponowanie piosenki oraz jej prezentacja przed dużą grupą słuchaczy, promowanie w mediach społecznościowych, a może… za zgodą osób odpowiedzialnych – w miejscach publicznych?

Inne – zależnie od Waszej inwencji twórczej!

W ramach raportu z wykonanej przez Was akcji oczekujemy szczegółowego opisu wraz z dokumentacją fotograficzną lub, jeśli elementem Waszej akcji jest film, to linku do tego filmu na YouTubie. Jeżeli w ramach akcji zamieszczacie jakieś treści na Facebooku w formie Wydarzenia lub Społeczności, to również prosimy o umieszczenie linka do nich w Raporcie.

Realizować Wasze pomysły możecie już
od 5 listopada 2018 r. do 18 stycznia 2019 r.